Elementy profilaktyki kardiologicznej

Prawdopodobnie każdy chciałby mieć “serce jak dzwon”.  Warto zadbać o najważniejszy narząd w organizmie właśnie teraz – bez względu na wiek i przebyte choroby. Pomogą w tym poszczególne elementy profilaktyki kardiologicznej.

Zapobieganie chorobom serca

Profilaktyka kardiologiczna obejmuje działania, które podejmuje się w celu zapobiegania chorobom serca i układu krążeniowego. Zalicza się do niej między innymi odpowiednią dietę, badania kardiologiczne, zminimalizowanie stresu, ograniczenie spożywania używek, kontrolę poziomu glukozy we krwi, a także korzystanie z bezpłatnych programów profilaktycznych. 

Zdrowy styl życia 

Aktywność fizyczna (minimum 30 minut ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu) oraz właściwa dieta, bogata w składniki odżywcze, witaminy oraz minerały, to klucz dla zdrowego serca. Dieta obfitująca w produkty pełnoziarniste będzie dobrym rozwiązaniem działającym na korzyść serca. Warto spożywać owoce, warzywa, a także ciemne pieczywo, niskotłuszczowy nabiał i chude mięso. Dodatkowo należy wyeliminować wszelkiego rodzaju używki, takie jak papierosy czy alkohol. 


Badania kardiologiczne

Do badań kardiologicznych zalicza się między innymi USG serca, EKG spoczynkowe czy różnego rodzaju próby wysiłkowe. Tego typu badania pozwolą na jak najdokładniejszą diagnostykę i, jeśli zaistnieje taka potrzeba, rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. 

Serce, jako najważniejszy organ ludzki, wymaga odpowiedniej profilaktyki. Należy zastanowić się nad prowadzonym stylem życia i  w razie potrzeby wprowadzić zmiany. A według znanego powiedzenia: “lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto pomyśleć o swojej przyszłości i żyć zdrowo już dzisiaj. 

ul. Żwirki i Wigury 2a, 89-620 Chojnice, tel.: 602 387 506