Rodzaje badań kardiologicznych

Już od kilku stuleci lekarze z całego świata badają serce, które jest jednym z najistotniejszych organów w całym organizmie. W przypadku podejrzeń chorób serca wykonuje się szereg skomplikowanych badań kardiologicznych, które mają na celu zdiagnozowanie choroby i szybkiego jej wyleczenia.

W przypadku chorób układu krążenia, kluczowe jest szybkie leczenia, dlatego, jeśli wykazujemy niepokojące objawy, takie jak duszności, czy bóle w klatce piersiowej, należy niezwłocznie udać się do kardiologa. 

Kiedy udać się do lekarza?

W dzisiejszych czasach, choroby serca nie dotyczą tylko osób starszych. Coraz więcej ludzi młodych dostaje zawału i cierpi na problemy z układem krążenia. Jest to spowodowane prowadzeniem niezdrowego trybu życia, paleniem papierosów, czy też nadmiernym i długotrwałym stresem. Warto udać się do poradni kardiologicznej, jeżeli dokuczają nam duszności i omdlenia i nagły spadek kondycji fizycznej. Niewłaściwe funkcjonowanie układu krążenia można także poznać po obrzękach na kończynach dolnych. 

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek badań kardiologicznych, przeprowadzany jest tak zwany wywiad lekarski u lekarza pierwszego kontaktu, który pomaga zdiagnozować ewentualną chorobę. Najbardziej podstawowym rodzajem badań, są badania czynnościowe. To między innymi mierzenie ciśnienia tętniczego, EKG, lub próby wysiłkowe. Badania obrazowe to przede wszystkim RTG klatki piersiowej i USG, zwane także ECHEM serca. Najbardziej skomplikowane są badania inwazyjne, do których zalicza się koronarografię (czyli angiografię tętnic wieńcowych), cewnikowanie serca oraz tak zwany SPECT, czyli scyntygrafia perfuzyjną serca. Na szczęście medycyna cały czas się rozwija i kwestią czasu jest to, kiedy zacznie się korzystać z bardziej nowoczesnych i skutecznych badań kardiologicznych.

ul. Żwirki i Wigury 2a, 89-620 Chojnice, tel.: 602 387 506