Kiedy przeprowadza się zabieg ablacji serca?
- Szczegóły
Zabieg ablacji to jedna z najnowocześniejszych metod leczenia zaburzeń rytmu serca. Ryzyko powikłań po tym zabiegu jest niewysokie. Dodatkowo metoda ta jest bardzo skuteczna. Występują dwa rodzaje tego zabiegu — ablacja oraz krioablacja. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent w jego trakcie jest świadomy.
Na czym polega zabieg ablacji serca?
Ablacja polega na wykonaniu uszkodzenia tkanek serca. Celem tego jest wytworzenie w sercu drobnych blizn mających zatrzymywać przewodzenie nieprawidłowych sygnałów elektrycznych powodujących nieregularne bicie serca. Wykorzystuje się do tego czynniki fizyczne lub chemiczne. W przypadku ablacji jest to prąd o częstotliwości radiowej. Krioablacja wykonywana jest przy użyciu ciekłego azotu.
Zabieg ablacji przeprowadza się metodą przezskórną lub chirurgiczną. W pierwszym przypadku przez naczynie krwionośne znajdujące się w kończynie dolnej wprowadza się specjalną elektrodę sięgającą do serca.
Ablacja chirurgiczna wymaga rozcięcia klatki piersiowej.
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu ablacji serca?
Ablacja jest jedną z metod leczenia zaburzeń rytmu serca. Wykonuje się ją w celu wyleczenia nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu.
Wskazaniami do jej przeprowadzenia są zasłabnięcia i utraty przytomności spowodowane napadami tachykardii, trzepotanie i migotanie przedsionków, częstoskurcz przedsionkowy, węzłowy i komorowy oraz niewyjaśnione i napadowe omdlenia. Zabieg ten wykorzystuje się również w sytuacjach, gdy farmakoterapia okazała się nieskuteczna lub gdy terapia lekami powoduje skutki uboczne.
Celem ablacji jest poprawa komfortu i jakości życia, a także w wielu przypadkach przedłużenie go.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są skrzepliny w sercu, brak możliwości wprowadzenia elektrod oraz ciąża.