Na czym polega zjawisko kołatania serca?
- Szczegóły
Zjawisko kołatania serca może być odczuwane, jako szybsze lub nieregularne bicie serca w klatce piersiowej. Niekiedy może też prowadzić do powstawania objawów, takich jak duszności, zawroty głowy i omdlenia. Ważne jest, aby w takim przypadku skonsultować się z kardiologiem. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, jak wygląda zjawisko kołatania serca i jakie badania warto wówczas wykonać.
Czym charakteryzuje się zjawisko kołatania serca?
Kołatanie serca charakteryzuje się szybszym lub nieregularnym biciem serca. Jest to uczucie subiektywne, które najczęściej jest wynikiem zmian w częstotliwości i rytmie serca. Co ciekawe, kołatanie serca może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak na przykład nadużywanie kofeiny, nikotyny lub niektórych leków. Czasem zdarza się, że pacjenci dodatkowo odczuwają objawy, takie jak duszności, zawroty głowy i omdlenia. Warto też wspomnieć o tym, że kołatanie serca może się pojawiać u osób zdrowych, jednak może być też objawem choroby. Dlatego też warto się zgłosić do gabinetu kardiologicznego i wykonać niezbędne badania diagnostyczne.
Jakie badania diagnostyczne należy wykonać, gdy występuje kołatanie serca?
W większości przypadków kołatanie serca nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia. Jednak, gdy pojawia się ono dosyć często, a dodatkowo towarzyszą temu duszności, warto wykonać badania kardiologiczne. Jednym z nich jest EKG serca, które przeprowadza się w celu skontrolowania pracy mięśnia sercowego. Kolejnym zalecanym badaniem kardiologicznym jest USG, czyli echo serca. W tym badaniu wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, które odbijają się od badanych struktur i pozwalają na odczytanie gotowego obrazu na monitorze. Badania te są niezbędne do postawienia diagnozy i wdrożenia dalszego leczenia.