Wysoki puls - o czym może świadczyć?
- Szczegóły
Puls określa częstotliwość bicia serca, czyli ilość uderzeń na minutę. Nazywany jest również tętnem. Prawidłowa wartość tętna jest odmienna dla różnych grup wiekowych. Zarówno występowanie zbyt wysokiego pulsu, jak i za niskiego jest niebezpieczne dla zdrowia i nie można bagatelizować takiej sytuacji. Odchylenia od normy mogą świadczyć o poważnych chorobach, dlatego warto wykonywać pomiary pulsu.
Jakie są przyczyny wysokiego tętna?
Przyczyny występowania wysokiego tętna można podzielić na naturalne i związane ze stanem chorobowym.
Do pierwszej grupy zalicza się wysoki puls spowodowany wysiłkiem fizycznym, spożyciem alkoholu, kawy lub zielonej herbaty, przeżyciem stresującej sytuacji lub silnymi emocjami. W takich przypadkach tętno może podnieść się nawet do 180 - 200 uderzeń na minutę. Taka sytuacja nosi nazwę tachykardii zatokowej.
Do drugiej grupy zalicza się wysokie tętno spowodowane gorączką, infekcją, biegunką czy odwodnieniem. W tych przypadkach tętno wraca do normy wraz z powrotem organizmu do stanu równowagi. Znacznie większym problemem jest wysoki puls spowodowany wadami serca, niewydolnością układu krążenia, zatorami w krążeniu płucnym, anemią, nadczynnością tarczycy, rozedmą płuc czy astmą. W tych przypadkach obniżenie tętna możliwe jest jedynie przy zastosowaniu leczenia.
Co zrobić, gdy ma się wysoki puls?
Leczenie zaburzeń pulsu powinno być przeprowadzane przez specjalistę, np. w gabinecie kardiologicznym. W przypadku poważnych chorób wykonuje się specjalistyczną diagnostykę. Badania dostosowuje się do potrzeb danego pacjenta. Zaburzenia diagnozuje się przy pomocy badania EKG, które monitoruje pracę serca i pokazuje wyniki w formie wydruku. W przypadku zaburzeń, które występują epizodycznie, stosuje się Holter EKG, który rejestruje pracę serca przez 24 godziny.
Jeśli wysoki puls wynika z chorób niezwiązanych z sercem, to konieczne jest udanie się do lekarzy odpowiednich specjalizacji, np. endokrynologa czy pulmonologa.
Przy wysokim pulsie warto unikać picia kawy, zielonej herbaty, napoi energetycznych i piwa oraz wyczynowego sportu.